Co należy wiedzieć o streamerach hazardowych

W grudniu 2018 roku wydanie na portalu Twitch.tv w sekcji kasyna obejrzało ponad 75 tysięcy odwiedzających. Według statystyk samego serwisu, tylko w listopadzie 2018 roku portal zarejestrował 153 kanały na temat hazardu. I to pomimo skandalu i zakazu nadawania ruletki, pokera i automatów do gier w 2016. Gambling-tematyka jest interesująca dla publiczności, a filmy z wygranymi w czasie rzeczywistym mogą zbierać setki tysięcy wyświetleń, trafiając do rankingu najpopularniejszych.

Miejsce pracy streamera

O streamerach i ich pracy

Streamery — ludzie, którzy za pomocą kamer internetowych na żywo na całym świecie pokazują, co wiedzą lub lubią robić najbardziej w życiu. Fani hazardu transmitują swoją grę w wirtualnych lub lądowych kasynach, towarzysząc własnym działaniom komentarzami. Rozmawiają z subskrybentami, organizują konkursy i quizy. Wielu profesjonalnych graczy zyskało popularność dzięki przydatnym wskazówkom i lifhakam, które dzielą się z publicznością.

Streamer pokazuje, jak gra

Zwykle streamer to dziewczyna lub chłopak w wieku 25–35 lat. Wielu otwarcie pozycjonuje się jako ludomanów — ludzi uzależnionych od hazardu. Prowadzą wielogodzinne transmisje w czasie rzeczywistym, poświęcając grze cały swój wolny czas. Rosyjskojęzyczny bloger Vitus Brytwa w jednym z wywiadów powiedział, że pomysł stworzenia kanału gambling pojawił się u niego ze względu na fakt, że on sam lubi oglądać prawdziwe emocje grającego człowieka. W momencie wielkiego zwycięstwa streamer i jego widzowie doświadczają podobnych wrażeń.

Plusy i minusy gambling streamingu

Streamer Vitus w swoim wywiadzie stwierdził również, że transmisje pomagają ludziom «obniżyć pragnienie gry». Taka treść częściowo pozwala widzom dołączyć do gry bez uruchamiania automatów wideo. Mr Slotshunter widzi inny powód popularności streamów kasynowych: «Wielu po prostu często nie ma nic do roboty i szukają przynajmniej rozrywki w sieci». Jednak wysokiej jakości treści są nie tylko zabawne, ale mogą przynieść korzyści. Recenzje nowych automatów dają użytkownikom możliwość szybszego zrozumienia mechaniki i zawiłości automatu bez prawdziwych wkładów pieniężnych, upraszcza wybór gry w strumieniu nowości od programistów. Często takie kanały organizują sami operatorzy rozrywki hazardowej.

Kolejna udana gra

Prawdziwe transmisje mają również negatywne strony. Polskojęzyczni blogerzy czerpią dochody nie tylko z monetyzacji polubień i kliknięć, donatów i wkładek reklamowych. Przeciwnicy transmisji twierdzą, że duże wygrane są fałszywe, aby przyciągnąć nowych klientów do kasyna. Niektóre streamery podają linki do stron o wątpliwej reputacji lub robią wątki z myślą o nieletnich. To właśnie przyciągnięcie użytkowników poniżej 18 roku życia spowodowało zaostrzenie zasad w serwisie Twitch i YouTube, aż do zablokowania kanałów.