Co to jest jackpot w slotach?

W 1986 roku International Gaming Technology uruchomiło system progresywnych jackpotów w kasynach offline (wygrane rosną z każdym zakładem). Okazja do wygrania ogromnej sumy pieniędzy była atrakcyjna dla klientów hazardowych, którzy marzą o błyskawicznym bogactwie. W połowie lat dziewięćdziesiątych istniały kasyna internetowe i umieszczały tę opcję w grach online.

Typy jackpotów

Stały jackpot ma stałą kwotę, która została ustalona przed rozpoczęciem gry. W automatach do gry wielkość wygranej jest ustalana przez producenta. Użytkownik odbierze pieniądze, jeśli spełni warunki gry. Na przykład, zbierze wymaganą liczbę identycznych symboli na bębnach. 

Gra slotowa Wild Catch
Gra Wild Catch o stałym jackpocie 

Progresywny lub kumulowany jackpot rośnie z każdym zakładem postawionym przez graczy. Wysokość jackpota opiera się na potrąceniach z zakładów graczy. Zazwyczaj jest to mały procent każdego zakładu. Ale nie wszystkie automaty do gier są w to zaangażowane — lista jest widoczna w warunkach zdarzenia.

Slot Mega Moolah
Gra Mega Moolah o progresywnym jackpocie 

Jackpoty akumulacyjne występują w różnych rozmiarach i są oznaczone jako Mini, Minor, Major, Mega. Różnią się one również rodzajem tworzenia funduszy nagród.

  • Stand Alone Progressive — ta główna nagroda jest tworzona podczas gry na konkretnej maszynie w jednym kasynie. Nagroda rzadko jest duża.
  • Proprietary Progressive — w tej kampanii uczestniczy kilka automatów do gry. W promocji może uczestniczyć jedno lub więcej kasyn.
  • Wide Area Progressive — jego fundusz jest tworzony poprzez uruchamianie w różnych kasynach automatów tego samego producenta. Nawet jeśli właściciele klubu są konkurentami.

Jakie są szanse na zdobycie jackpota

Prawdopodobieństwo wygrania dużej sumy w kasynie nie jest bardzo wysokie, ale taka możliwość istnieje. Szanse na wygraną zależą od kilku czynników.

  • RTP to stały procent wypłat dla gracza. Optymalny RTP wynosi 95–97%. Rozmiar jest ustalany przez producenta licencjonowanego oprogramowania, kasyno nie może go zmienić. Oczywiście, pod warunkiem, że producent jest oficjalny i zweryfikowany. W slotach o wątpliwym pochodzeniu zasada ta nie działa.
  • Dyspersja jest jedną z kluczowych właściwości generatora liczb losowych. Dyspersja może być mała (gdzie często wypadają małe wygrane) i duża (rzadkie wygrane z dużymi sumami). 

Ważne jest również, aby zapoznać się z zasadami zdobywania jackpotów przed rozpoczęciem gry. Większość automatów do gry wymaga od klienta postawienia maksymalnego zakładu — tylko wtedy ma on szansę na wygranie głównej nagrody pieniężnej.