Co to jest bingo i jak grać

Bingo to gra, w której losowo wybierane są liczby, a gracze muszą wnieść odpowiednie liczby do swoich tabel. Pierwszy gracz, który wypełnił kartę zgodnie z zasadami losowania, wygrywa. Aby oznaczyć swoją wygraną, zwykle wykrzykuje «Bingo!».

Gracze bingo

Można powiedzieć, że gra bingo jest jedną z odmian lotto. W ją można grać tylko dla zabawy lub dla pieniędzy. W Stanach Zjednoczonych, Anglii, Australii i niektórych innych krajach istnieje rozwinięty przemysł bingo, w którym setki ludzi będą grać za pieniądze. Każdy może grać online.

Historia gry

Za prekursora współczesnego bingo uważa się włoską grę Lo Giuoco del Lotto D’Italia, która po raz pierwszy wzmiankowana jest w 1530 roku. Ta gra nawiązuje do zwyczaju wyboru członków Wielkiej Rady Genui na początku XVI wieku poprzez ciągnięcie kulek z numerami. Następnie gra jest dystrybuowana w innych krajach i w XIX wieku jest znana w całej Europie.

Bingo w nowoczesnej wersji jest związane z Amerykaninem Edwinem Lowe. W czasie Wielkiego Kryzysu jego firma sprzedająca zabawki zbankrutowała, a on szukał nowego zajęcia. Na jednym z jarmarków zobaczył hazardzistów Włochów. Gracze mieli karty, na których używali fasoli (ang. bean) oznaczało spadające liczby. Zwycięzca krzyczał «Bean go!» («Bob idzie») — ten okrzyk dał nazwę grze. Edwin zmienił nieco zasady gry, zaczął sprzedawać zestawy gier i organizował grę w Nowym Jorku. Lowe zlecił zaprojektowanie kart bingo profesorowi matematyki Carlowi Lefflerowi. Ten stworzył 6000 unikalnych kart bingo; popularny, ale niepotwierdzony faktami mit twierdzi, że w rezultacie oszalał.

Gotowy zestaw do gry

Zasady gry

Przed rozpoczęciem gry każdy uczestnik otrzymuje określoną liczbę kart, z których każdy wydrukowany unikalny zestaw liczb. Karty te mogą być jednorazowe — wtedy gracz będzie potrzebował pisaka lub długopisu do oznaczania liczb lub wielokrotnego użytku-wtedy liczby są oznaczone specjalnymi żetonami. Jeśli gra idzie na pieniądze, gracze kupują każdą kartę po określonej cenie. Lototron i zestaw piłek z liczbami są zwykle używane do losowania. Prowadzący wyciąga piłki jeden po drugim i głośno ogłasza numer, który gracze szukają w swoich kartach i zaznaczają, jeśli znajdą. Celem graczy jest wypełnienie określonej figury lub wszystkich dostępnych numerów na karcie. Kiedy komuś się to udaje, krzyczy «Bingo!». gra zatrzymuje się, a karta jest sprawdzana. Jeśli wszystko jest wypełnione poprawnie, zwycięzca otrzymuje nagrodę.

Piłki z numerami

Bingo ma wiele odmian, ale główne to dwa. Są one często nazywane na zasadzie geograficznej — brytyjskiej i amerykańskiej, lub przez liczbę używanych liczb — bingo na 90 i 75 kulek.

Jedna z opcji karty bingo

Bingo online

Miłośnicy bingo zawsze mogą znaleźć grę w Internecie. Uczestnik może grać zarówno na prawdziwe pieniądze, jak i wirtualną walutę. Gracze mają dostęp do bingo na 90 kul, na 75 kul, a także innych odmian, na przykład bingo na 80 kul. Można grać od jednej do stu kart, a komputer może pomóc je wypełnić. Zazwyczaj istnieje możliwość komunikowania się z innymi graczami na czacie. Zwykle na czacie jest prezenter, który może prowadzić różne dodatkowe gry z nagrodami pieniężnymi.

Jak grać w bingo

Gra toczy się na specjalnej karcie, która składa się z 25 kwadratów. Jeśli udało się pokryć 5 kwadratów w rzędzie, to wygrałeś!

Pięć kwadratów w rzędzie

Przygotowanie

Krok 1

Każdy gracz otrzymuje co najmniej jedną kartę gry. Karty składają się z 25 kwadratów z liczbami losowymi, a górny rząd zajmuje litery ze słowa «bingo». Twoim celem jest pokrycie 5 kwadratów z rzędu, aby uzyskać pionowy, poziomy lub ukośny rząd.

  • Karty można kupić online lub w specjalistycznym sklepie.
  • Jeśli bawisz się z dziećmi, możesz wydrukować karty z Internetu i napisać swoje słowa, zastosować obrazy lub symbole.

Krok 2

Wyjaśnij wszystkim uczestnikom zasady gry. Standardowa wersja gry bingo wykorzystuje 75 różnych kombinacji liter i liczb. Każda kombinacja odpowiada kwadratowi na kartach do gry.

  • Na przykład wszystkie liczby w kolumnie B odpowiadają kombinacjom z literą B. Tak więc, jeśli prowadzący nazywa B-9, musisz szukać kwadratu z liczbą 9 w kolumnie B.
  • W przypadku dzieci można grać w prostszą wersję bingo, w której zamiast kombinacji liczb i liter będą używane obrazy lub słowa.
Wersja gry dla dzieci

Krok 3

Wybierz prezentera. Jest to osoba, która odczytuje litery i liczby, zgodnie z którymi należy przykryć kwadraty na kartach. Prezenter bierze udział w grze ze wszystkimi innymi. Jeśli grasz w klubie, prezenter zostanie wybrany wcześniej. W takim przypadku nie będzie grał na równi z innymi.

Krok 4

Rozdaj karty wszystkim graczom. Każdy gracz musi otrzymać co najmniej jedną kartę. Gracze mogą używać więcej niż jednej karty, jeśli czują się komfortowo, śledząc wszystkie litery i liczby na różnych kartach.

Krok 5

Daj każdemu graczowi zestaw żetonów. Żetony są potrzebne, aby pokryć kwadraty na swoich kartach. Zamiast żetonów można użyć małych przedmiotów, które odpowiadają wielkości komórek. Odpowiednie żetony do pokera, monety, a nawet małe kawałki papieru.

Przykryj centralny kwadrat żetonem. W bingo centralny kwadrat na karcie jest pusty, ponieważ nie zawiera numeru. Wszyscy gracze natychmiast zakrywają tę klatkę.

Karty i żetony dla wszystkich graczy

Krok 6

Daj prowadzącemu litery i liczby do gry. Można je zapisać na małych kartkach papieru i złożyć na pół. Możesz również użyć specjalnych kulek bingo, które zawierają litery i liczby. Wszystkie kombinacje powinny pasować do kombinacji na kartach do gry. Złóż arkusze papieru lub kulki do wiadra, miski lub lototronu, aby prezenter mógł je losowo wybrać.

Gra rozpoczęta

Prezenter powinien nazywać kombinacje liter i liczb. Losowo wybiera piłkę lub liść z kombinacją i wypowiada ją na głos. Prezenter nazywa kombinację kilka razy, aby wszyscy mogli usłyszeć. Na przykład, jeśli na wybranej piłce lub kartce papieru jest napisane H-7, prezenter kilkakrotnie wypowiada na głos H-7. Jeśli zamiast kombinacji alfanumerycznych używane są obrazy lub słowa, prowadzący nazywa słowo lub opisuje obraz innym graczom.

Kiedy prezenter wymienia literę i liczbę, sprawdź swoją kartę. Jeśli na karcie jest taka kombinacja, przykryj ten kwadrat żetonem. Jeśli nie ma takiego kwadratu, nie musisz nic robić.

Kiedy gracz zakrywa na swojej karcie pięć komórek w rzędzie, musi wykrzyczeć «bingo», aby ogłosić wszystkim swoje zwycięstwo. W tym momencie gra się kończy. Zwycięzców może być kilka.

Zwycięzca

Aby rozpocząć nową grę, trzeba usunąć wszystkie żetony z kart i wymieszać wszystkie kulki z kombinacji.